کد خبر : ۱۸۸۹۲۷
تاریخ انتشار : ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶
معاون امور رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: افزودن سهم اضافه کار در مستمری تمامی بازنشستگان مشمول قانون تامین اجتماعی که تا پیش از 17 تیرماه 1393 از اضافه کار آنان کسور بازنشستگی پرداخته شده به استناد مصوبه شماره 111160/ت 051128 مورخ پنج دی ماه 1395 قانونی است و نیاز به مصوبه جدید ندارد.
به گزارش ایران اکونومیست؛   هیات وزیران در تاریخ یاد شده، آیین نامه اجرایی قسمت دوم ماده 59 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه در مورد نحوه محاسبه حقوق بازنشستگی تمامی کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول قانون تامین اجتماعی که قبل از 17 تیر 1393 از اضافه کار آنها کسور بازنشستگی کسر و به حساب صندوق تامین اجتماعی واریز شده است را برای اجرا ابلاغ کرد.
ماده یک این آیین نامه اجرایی می گوید؛ حقوق بازنشستگی کارکنان دستگاه های اجرایی مشمول قانون تامین اجتماعی که قبل از 17 تیر 1393 از اضافه کار آنها کسور بازنشستگی کسر و به حساب صندوق تامین اجتماعی واریز شده است بر اساس فرمولی که در این آیین نامه تعیین می کند، محاسبه و پرداخت می شود.
«حسین دهستانی» معاون امور رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور در پاسخ به این سوال که آیا سازمان تامین اجتماعی می تواند به این بهانه که چون برنامه پنجم توسعه تمام شده و این آیین نامه اجرایی مربوط به آن برنامه بوده است، از اجرای آن خودداری کند؟ تصریح کرد: آیین نامه هایی که به استناد قوانین برنامه های توسعه ابلاغ می شوند، ادامه دار هستند و با پایان برنامه مربوطه، اعتبار آنها به سر نمی آید و لازم الاجرا هستند.
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی در تاریخ یک تیرماه 1396 بخشنامه شماره 70 مستمری ها را به سازمان تامین اجتماعی همه استان ها ابلاغ کرده اند که بر اساس آن صرفا برای آن دسته از مشمولانی که تا پایان سال 1395 (تاریخ پایان اجرای برنامه پنجم توسعه) بازنشسته می شوند، افزودن سهم اضافه کار در مستمری بازنشستگی قابل اجرا است.
تمامی مشمولانی که از ابتدای سال 1396 بازنشسته شده اند، با وجود آنکه سال ها از اضافه کار آنها کسور بازنشستگی کسر شده است، مستمری بازنشستگی آنها بدون در نظر گرفتن سهم اضافه کار محاسبه شده است.
سازمان تامین اجتماعی معتقد است، برای مشمولانی که پس از سال 1395 بازنشسته می شوند، نیاز به مصوبه جدید است.
 در مهرماه گذشته، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز گفته بود: افزودن سهم اضافه کار به مستمری، شامل بازنشستگان سال 1395 به بعد هم می شود.
به گفته محمد باقر نوبخت، برای مشمولان بیمه تامین اجتماعی که پس از سال 1395 بازنشسته می شوند بخشنامه جدیدی ابلاغ نمی شود.
ماده 59 قانون برنامه پنجم توسعه می گوید؛ آن دسته از کارکنان دستگاه ها که مشمول قانون تامین اجتماعی می باشند، از هر جهت از جمله شرایط بازنشستگی و سایر مزایا نیز تابع قانون مذکور و اصلاحات آن می شوند.
در قسمت دوم این ماده آمده است؛ کسانی که قبل از اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری (1/1/1388) از فوق العاده اضافه کار آنها کسور بازنشستگی کسر شده است، متناسب با مبلغ کسر شده در پاداش پایان خدمت و حقوق بازنشستگی آنها محاسبه می گردد.

خواندنی ها و دیدنی های بیشتر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها