کد خبر : ۲۷۶۹۳۶
تاریخ انتشار : ۰۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۲۰:۵۲
فرانسه:
«ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز چهارشنبه گفت که انتظار دارد ساز و کار تجارت اتحادیه اروپا با ایران طی روزهای آتی عملیاتی شود.

به گزارش ایران اکونومیست به نقل از خبرگزاری رویترز، وی این اظهارات را در جلسه کمیته امور خارجی پارلمان فرانسه بیان کرد.
لودریان در کمیته امورخارجی پارلمان فرانسه از این مکانیسم اجرایی به عنوان خودرویی برای تحقق اهداف خاص نام برده و تاکید کرده است که باید در روزهای آینده اجرا شود.
پیشتر «هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان نیز در همین ارتباط گفته بود که اتحادیه اروپا به سرعت پیگیر ملزومات نهایی مربوط به ساز و کار مالی ویژه برای حفظ روابط تجاری با ایران است.
پس از خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال جاری،اتحادیه اروپا با موضع‌ گیری علیه این اقدام، به بررسی طرح‌‎هایی با هدف حفظ تجارت با ایران پرداخت.
از جمله طرح‌های مطرح شده، همکاری مستقیم بانک های مرکزی کشورهای اروپایی با ایران و نیز تدارک یک ساز و کار مالی ویژه (SPV) است که تضمینی بر تداوم فعالیت های بانکی و تجاری باشد.
اروپا با اجرای قانون مسدودسازی تحریم‌ها (Blocking Statute) همزمان گامی در حمایت از شرکت های کوچک و متوسط برداشته است تا این شرکت ها به موجب این قانون، مشمول تحریم های آمریکا قرار نگیرند.
با این وجود، «بهرام قاسمی» سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اخیرا با انتقاد از تاخیر اتحادیه اروپا در اجرای ساز وکار مالی یاد شده، گفته بود که جمهوری اسلامی ایران قطعا مسئولیت عدم اجرای این سازوکار را به عهده اروپا می داند.

برچسب ها: تجارت ، ایران ، مکانیسم
خواندنی ها و دیدنی های بیشتر
ارسال نظر
آخرین اخبار
پرطرفدارترین ها